Inflacja, płace, produkcja, ceny
22 stycznia 2024 | Prognozy gospodarcze: | rp.pl
Po małej zwyżce w październiku, w listopadzie produkcja sprzedana przemysłu znów nieoczekiwanie spadła (rok do roku). W grudniu spadek zapewne jeszcze się pogłębił częściowo wskutek niekorzystnego układu kalendarza.
W sektorze przemysłowym pogłębia się deflacja: ceny produkcji sprzedanej systematycznie maleją. To częściowo skutek korekty cen surowców, ale też uszczuplania przez firmy nadmiarowych zapasów.
Wzrost aktywności w budownictwie, który jesienią gwałtownie przyspieszył, pod koniec roku stracił impet. W pewnym stopniu przyczyniły się do tego mniej korzystne niż rok wcześniej warunki pogodowe.
Sprzedaż detaliczna towarów w listopadzie minimalnie zmalała. Był to częściowo efekt spadku popytu na paliwa po tym, jak Orlen wygasił przedwyborcze promocje. W grudniu, jak szacują ekonomiści, sprzedaż wyraźnie wzrosła.
Według wstępnego szacunku GUS inflacja w grudniu wyhamowała bardziej, niż oczekiwali ekonomiści. W największym stopniu przyczynił się do tego mniejszy, niż wynikałoby z sezonowych wzorców, wzrost cen żywności.
Inflacja bazowa, nieobejmująca cen energii i żywności, pod koniec roku hamowała szybciej, niż oczekiwali ekonomiści, ale wolniej niż inflacja CPI. Wciąż szybko drożeją pracochłonne usługi, a w 2024 r. prawdopodobnie się to nie zmieni.
W ostatnich danych o podaży pieniądza uwagę zwraca ożywienie akcji kredytowej. Należności banków z tytułu złotowych kredytów hipotecznych w listopadzie wzrosły o 1 proc. (wobec października), najbardziej od 2021 r.
Jeśli potwierdzą się szacunki ekonomistów, wedle których przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o ponad 11 proc. rok do roku, to po raz pierwszy w historii przebije ono 8 tys. zł brutto.
Minimalny wzrost stopy bezrobocia pod koniec roku to zjawisko zgodne z sezonowym wzorcem. Biorąc pod uwagę tylko grudnie, w minionym miesiącu wskaźnik ten znalazł się najniżej w historii.
Duże w ostatnich latach wahania nominalnej wartości eksportu to częściowo odzwierciedlenie dużej zmienności cen. Zniżki eksportu z końca 2023 r. to konsekwencja spadku cen produkcji sprzedanej przemysłu.
Bohdan Wyżnikiewicz
prezes think tanku IPAG, były prezes GUS
Dogonienie w najbliższym 10-leciu Francji w PKB mierzonym parytetem siły nabywczej złotego, a w intencji – bogactwa – jest więcej niż...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta