Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy rząd w Paryżu i jego stare problemy

22 stycznia 2024 | Ekonomia i rynek | Hubert Kozieł
French Prime Minister Gabriel Attal arrives for the weekly cabinet meeting at the presidential Elysee Palace in Paris, on January 12, 2024. (Photo by Ludovic MARIN / AFP)
autor zdjęcia: Ludovic MARIN
źródło: Rzeczpospolita
French Prime Minister Gabriel Attal arrives for the weekly cabinet meeting at the presidential Elysee Palace in Paris, on January 12, 2024. (Photo by Ludovic MARIN / AFP)

Gospodarka Francji może w tym roku znów rozwijać się szybciej od niemieckiej. Ale bez przesady: koniunktura w kraju jest wyraźnie słabsza.

Od 9 stycznia Francja ma nowego premiera. 34-letni Gabriel Attal jest najmłodszym w historii szefem jej rządu. Awans ten jest postrzegany jako krok ku wypromowaniu go jako kandydata na prezydenta w wyborach zaplanowanych na 2027 r.

Prezydent Emmanuel Macron już się wyraźnie zużył politycznie. Aprobuje jego działania jedynie około 30 proc. Francuzów. Widocznie więc uznano, że pora na przedwyborczy „rebranding”. Czy ta wizerunkowa zmiana ma też gospodarcze powody?

Szczypta pesymizmu

Francja rozwija się wyraźnie szybciej od Niemiec. W 2022 r. jej PKB wzrósł o 2,5 proc., a niemiecki o 1,8 proc. Bruksela szacuje, że w 2023 r. gospodarka Francji urosła o 1 proc., podczas gdy niemiecka według opublikowanych już danych skurczyła się o 0,3 proc. Francja doświadczyła mniejszych problemów z inflacją niż znaczna większość państw UE. Inflacja HICP (czyli liczona według koszyka Eurostatu)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12778

Wydanie: 12778

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament