Światowa gospodarka pożegnała Covid-19
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje na 2024 rok wzrost PKB o 2,9 proc. Czynników, jakie mogą wpłynąć na kondycję światowej gospodarki, jest dużo. Co się stanie, jeśli wygra Donald Trump? A wybory będą w 40 krajach.
Wojny w Ukrainie i w Gazie zwiększają ryzyko geopolityczne. Gospodarka rosyjska raczej nie zaskoczy, ponieważ dostosowała się do funkcjonowania w warunkach sankcji – musiała się zmierzyć z nimi już dziesięć lat temu.
Wyniki gospodarcze są zawsze mało przewidywalne. Bo czy ktokolwiek rok temu uwierzyłby, że Taylor Swift stanie się miliarderką, a jej 53 koncerty dodadzą amerykańskiemu PKB 4,3 mld dolarów?
USA: wzrośnie bezrobocie
Większość analityków spodziewa się słabszego dolara w 2024 r. w obliczu prognoz, że to Fed będzie liderem wśród bogatych krajów w obniżaniu stóp procentowych, a gospodarka ostatecznie miękko wyląduje. Jednak stratedzy z JPMorgan Chase i HSBC uważają, że dolar może nadal się umacniać, ponieważ reszta świata będzie musiała w większym stopniu obniżyć stopy procentowe.
To, czy będzie to recesja, czy miękkie lądowanie, będzie w dużej mierze zależeć od rynku pracy. Jak dotąd zlekceważył on lawinę podwyżek stóp procentowych. Wzrost bezrobocia odbije się na wydatkach konsumenckich, które w USA odpowiadają za prawie dwie trzecie produkcji gospodarczej. Najnowsze projekcje Fedu przewidują wzrost stopy bezrobocia do 4,1 proc. do końca roku.
Inflacja i stopy w dół
Ekonomiści spodziewają się spadku inflacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta