Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasz dworzec integruje komunikację miejską, pozamiejską i kolejową

22 stycznia 2024 | Życie Regionów | Janina Blikowska
autor zdjęcia: mat.pras.
źródło: Rzeczpospolita

Po latach starań Lublin ma dworzec, który jest wizytówką regionu. W pełni wykorzystaliśmy środki ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Panie prezydencie, Lublin ma nowy dworzec, kilka dni temu oddany do użytku. To pana pomnik na koniec kadencji?

To konsekwencja realizowanego przez nas od dziesięciu lat Programu Zintegrowanego Transportu Publicznego. W poprzedniej i w obecnej strategii Lublin 2030 postawiliśmy na rozwój transportu zbiorowego oraz integrację komunikacji miejskiej i pozamiejskiej, na rozwiązania, które mają sprzyjać rozwojowi ekologicznej komunikacji. Jesteśmy tu liderem w Polsce, bo ponad 40 proc. taboru komunikacji miejskiej to pojazdy zeroemisyjne.

Podpisaliśmy umowę na dostawę energii dla trolejbusów i autobusów elektrycznych z producentem energii z biomasy. Lublin ma więc zeroemisyjność i odnawialną energię dla transportu zbiorowego. Możemy się tym śmiało chwalić w Europie, gdyż bardzo mało miast korzysta z takich rozwiązań. Nowy Dworzec Lublin to efekt prawie dekady naszych działań inwestycyjnych, jest ostatnim elementem dużego Programu Zintegrowanego Transportu Publicznego, który spiął klamrą wszystkie ważne projekty transportu drogowego realizowane do tej pory przez miasto.

Ale budowa dworca się opóźniła. Dlaczego?

Było to związane przede wszystkim z trudną sytuacją na rynku cen materiałów budowlanych, zwłaszcza stali. Nasz dworzec zbudowany jest z dużej ilości filarów będących elementami stalowej konstrukcji, podobnie jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12778

Wydanie: 12778

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament