Zmiany w systemie gospodarowania odpadami
Część przepisów zakazujących wprowadzanie do obrotu niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych już obowiązuje. System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Ustawa o rozszerzonej odpowiedzialności producentów, choć oczekiwana od wielu lat, nie została jeszcze uchwalona.
Ostatni czas obfituje w zmiany legislacyjne dotyczące gospodarowania odpadami, które są spowodowane wdrożeniem pakietów legislacyjnych związanych z ochroną środowiska i klimatu, w tym wprowadzeniem m.in. pakietu „Fit for 55”. Każda z propozycji legislacyjnych ma wdrażać inne założenia i wymagania unijne. Poniżej przybliżamy najważniejsze regulacje prawne zmieniające system gospodarowania odpadami w Polsce, dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko oraz systemu kaucyjnego.
Dyrektywa SUP
Pierwszą z proponowanych zmian jest implementacja Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko („Dyrektywa SUP”). Dyrektywa SUP ma zastosowanie tylko do wybranych produktów z tworzyw sztucznych i zakazuje wprowadzania do obrotu niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Przewiduje ona również m.in. obowiązek oznakowania niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz nakłada obowiązek pobierania opłaty za opakowania jednorazowego użytku. Termin implementacji Dyrektywy SUP upłynął 3 lipca 2021 r. Dyrektywę SUP wdrożyła dopiero ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta