Bezprawna kara za zajęcie pasa drogowego pod reklamę
Skoro działka, na której jest posadowiony obiekt reklamowy, jest własnością osoby prywatnej, to nie może mieć ona statusu drogi powiatowej.
∑ Burmistrz miasta nałożył na naszą spółkę karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł za rzekome zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Naszym zdaniem jest to bezprawne, bo teren na którym postawiliśmy reklamę (słup) jest dzierżawiony od innej firmy. Czy w tej sytuacji burmistrz mógł nałożyć karę na spółkę?
Analizując problem przedstawiony w pytaniu należy odnieść się do przepisów ustawy o drogach publicznych (u.d.p.) W art. 40 ust. 1 u.d.p. postanowiono, że zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, wymaga zezwolenia zarządcy drogi, wydanego w drodze decyzji administracyjnej. Zezwolenie nie jest wymagane w przypadku zawarcia umowy, o której mowa w art. 22 ust. 2, 2a lub 2c [przepisy te dotyczą sytuacji gdy grunty w pasie drogowym są oddawane w najem, dzierżawę, użyczenie, zawierana jest umowa o partnerstwie publiczno-prawnym, czy inna umowa cywilnoprawna odpłatna].
W ust. 2 postanowiono zaś, że ww. zezwolenie, dotyczy:
1) prowadzenia robót w pasie drogowym;
2) umieszczania w pasie drogowym liniowych urządzeń obcych;
3) umieszczania w pasie drogowym urządzeń obcych innych niż wymienione w pkt 2 oraz reklam;
4) zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta