Akcjonariusz bez dywidendy? Muszą być ważne powody
Pozbawienie akcjonariuszy prawa do dywidendy musi być uzasadnione i nie może zmierzać do pokrzywdzenia akcjonariuszy mniejszościowych.
Pozbawienie akcjonariuszy prawa do dywidendy poprzez przeznaczenie całego wypracowanego w danym roku zysku na kapitał zapasowy, podjęte uchwałą akcjonariuszy posiadających większość głosów na walnym zgromadzeniu, krzywdzi akcjonariuszy mniejszościowych, jeśli nie jest uzasadnione sytuacją ekonomiczną spółki usprawiedliwiającą kumulowanie środków i pozostaje w sprzeczności z dobrymi obyczajami – uznał Sąd Okręgowy w Krakowie w wyroku z 4 września 2023 roku, w sprawie prowadzonej pod sygn. akt IX GC 635/22.
Stan faktyczny
Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z 4 września 2023 roku (sygn. akt IX GC 635/22) zapadł na skutek wniesienia przez akcjonariusza mniejszościowego pozwu o uchylenie uchwały zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy pozwanej spółki, która przeznaczała cały wypracowany zysk na kapitał zapasowy, pozbawiając go w ten sposób prawa do dywidendy. W opinii akcjonariusza taka uchwała była sprzeczna z dobrymi obyczajami oraz miała na celu pokrzywdzenie akcjonariuszy.
Sąd ustalił, że powód posiadał dwie akcje imienne uprzywilejowane w spółce, zajmującej się działalnością usługową polegającą na wynajmie powierzchni użytkowej własnych nieruchomości oraz kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek. Pozwana spółka w 2018 roku uzyskała zysk brutto w wysokości 2.942.286,11 złotych, a sporządzony na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta