Lekkie odbicie po chudym roku
2023 r. na świecie przyniósł mocny spadek inwestycji w nieruchomości komercyjne. Kiedy trend się odwróci?
Zaledwie 2 mld euro (8,7 mld zł) wyniosła w 2023 r. wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce – wynika z szacunków JLL. To najmniej od pokryzysowego 2009 r.
Prawie połowa wartości transakcji przypadła na magazyny, w tym przejęcie 80 proc. udziałów spółki 7R przez NREP za około 200 mln euro. W biurowcach, niemal wyłącznie warszawskich, ulokowano 427 mln euro.
Stopy ciążą
Spowolnienie jest konsekwencją przede wszystkim bezprecedensowego wzrostu kosztów finansowania i znacznego spowolnienia wielu głównych gospodarek. Kryzys jest samonapędzajacy się, bo im mniej transakcji, tym więcej trudności z wycenami nieruchomości z powodu braku punktów odniesienia. Dziś oczekiwania cenowe potencjalnych sprzedających i kupujących są rozjechane.
Eksperci Colliers zwracają uwagę, że mimo że na horyzoncie widoczna jest perspektywa obniżenia stóp procentowych, to przez wiele następnych lat kredyty będą znacznie droższe niż w okresie 2021–2022. W ciągu ostatniego półtora roku wartość kapitału stale spadała, w związku z czym wielu inwestorów czeka na lepszą okazję do zakupu, a sprzedający wolą raczej trzymać aktywa, jeśli to tylko możliwe.
Colliers prognozuje, że również I połowa tego roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta