Akademik prowadzony przez firmę z wyższą stawką
Budynek sklasyfikowany jako mieszkalny, ale zajęty na czasowe zakwaterowanie studenta na czas nauki i który jest wynajmowany na zasadach komercyjnych, nie korzysta z preferencyjnego opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dla przedsiębiorców, którzy wynajmują studentom pokoje na zasadach komercyjnych. Uznał, że w takim przypadku lokalnemu fiskusowi należy się podatek od nieruchomości według wyższej stawki przewidzianej dla działalności.
Spór w sprawie był pokłosiem wniosku o interpretację indywidualną z września 2020 r. Wystąpiła z nim spółka zajmująca się wynajmem.
Wyjaśniała, że będzie właścicielem budynku pełniącego rolę domu studenta. Przeważającą jego część, ok. 85 proc., będzie stanowiła powierzchnia pokoi mieszkalnych oraz powiązane z nimi zaplecze, tj. w szczególności kuchnie i toalety dla mieszkańców oraz przestrzeń komunikacyjna. Głównym i zasadniczym przeznaczeniem będzie zaś zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych studentów uczelni wyższych.
Spółka dodała, że dla pełniejszej realizacji funkcji mieszkalnej budynek będzie obejmować także pomieszczenia dla administracji, techniczne, magazyny itp. Z wniosku wynikało ponadto, że część pomieszczeń akademika zostanie przeznaczona na wynajem dla firm,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta