Rok na wdrożenie unijnych przepisów EUDR
Unijne Rozporządzenie dotyczące wylesiania (EUDR – European Union Deforestation Regulation) to przełomowy akt prawny, którego celem jest ograniczenie wylesiania i degradacji lasów na całym świecie – mówi Karolina Tymorek, dyrektorka FSC Polska.
Czym jest EUDR – unijne rozporządzenie przeciwko wylesianiu – i czemu służy?
Aby lepiej zrozumieć europejską inicjatywę w tym zakresie, należy najpierw naszkicować szerszy kontekst. Wylesianie i degradacja lasów są wśród największych zagrożeń XXI wieku. Zjawiska te znacznie przyczyniają się bowiem do zmiany klimatu i utraty bioróżnorodności. W ostatnich 30 latach z powierzchni Ziemi zniknęło aż 420 milionów hektarów lasów – to obszar porównywalny z powierzchnią Unii Europejskiej. Główną przyczyną wylesiania jest ekspansja gruntów rolnych w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na żywność i produkty pochodzenia leśnego dla stale powiększającej się populacji świata. Przez to nieustająco rośnie produkcja soi, wołowiny, oleju palmowego, drewna, kauczuku, kakao i kawy. Jednym z największych konsumentów tych produktów jest Unia Europejska, dlatego zmiany w UE mogą wpłynąć na sytuację w innych regionach, gdzie te surowce są pozyskiwane. Europejskie rozporządzenie EUDR to inicjatywa, która ma na celu ochronę światowych lasów i ograniczenie tempa wylesiania poprzez zakaz wprowadzania na rynek UE lub eksportowania z niego produktów, które nie spełniają wymogów legalności i zrównoważonego rozwoju.
Warto przy tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta