Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy zmienić konstytucję, innego rozwiązania nie ma

20 lutego 2024 | Prawo co dnia | Mateusz Mikowski

Problem nominacji sędziowskich należy rozwiązać, i to szybko. Jedynym sposobem jest nowelizacja ustawy zasadniczej. Korekty powinny objąć m.in. TK, KRS, NSA i sądy powszechne – mówi prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN Wiesław Kozielewicz.

Czy nie ma pan wrażenia, że kieruje wadliwie skonstruowaną izbą w Sądzie Najwyższym?

Nie mam takiego wrażenia. Izba Odpowiedzialności Zawodowej została utworzona na mocy ustawy z 9 czerwca 2022 r., ale jest oparta na projekcie pierwszej prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf z 11 listopada 2017 r., który został wtedy przedstawiony prezydentowi. Ustawa zatem, która obecnie reguluje funkcjonowanie IOZ, to jest „kopiuj wklej” tego, co proponowała prof. Małgorzata Gersdorf siedem lat temu. I przez te lata projekt nie był przez nikogo krytykowany.

Być może dlatego, że rzeczywistość była inna i Krajowa Rada Sądownictwa też była inna.

Rzeczywistość jest taka, że przez półtora roku funkcjonowania IOZ przyniosła państwu polskiemu prawie 110 mln zł oszczędności. W kwietniu 2023 r. Trybunał w Luksemburgu obniżył Polsce kary pieniężne, a to z uwagi na powstanie i działalność IOZ w miejsce zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej. Dzięki temu przez dwa miesiące płaciliśmy o pół miliona euro mniej kar dziennie. Poza tym nie ma ani jednego orzeczenia TSUE czy ETPC, które uznawałoby konstrukcję IOZ za wadliwą i nakazywało z tego powodu zawieszenie jej funkcjonowania. Jeśli takie orzeczenie się ukaże, to ja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12803

Wydanie: 12803

Spis treści
Zamów abonament