Podatek węglowy
Wprowadzenie CBAM w UE może być w dłuższej perspektywie istotnym katalizatorem zmian w globalnych łańcuchach dostaw – mówi Miłosz Rulewicz, Senior Quality Manager w DSV – Global Transport and Logistics.
Czym tak właściwie jest CBAM?
CBAM, czyli Carbon Border Adjustment Mechanism, przez wiele osób nazywany podatkiem węglowym, to mechanizm dostosowywania cen na granicach Unii Celnej Unii Europejskiej, z uwzględnieniem emisji CO2.
W perspektywie długoterminowej CBAM zakłada stopniowe zastępowanie bezpłatnych certyfikatów przyznawanych w sposób zbliżony do unijnego systemu handlu emisjami (ETS), a kolejno zakłada ich zakup po cenach zależnych od różnych czynników, przede wszystkim rynkowych. To kluczowe posunięcie, które ma dodatkowo zachęcić producentów z obszaru UE do aktywnego ograniczania emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób Unia Europejska, poprzez skoordynowane działania, dąży do osiągnięcia celów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta