Opłaca się częściej zmieniać pracodawcę
Oczekiwane w tym roku ożywienie na rynku pracy sprzyja tzw. skoczkom, którzy często zmieniają pracę. Łatwiej jest wtedy o dwucyfrową podwyżkę pensji.
– Kluczowy czynnik wpływający na oczekiwania finansowe kandydatów to przede wszystkim rosnąca inflacja i wzrost kosztów życia – zwracają uwagę autorzy najnowszego Raportu Trendów i Wynagrodzeń 2024 opracowanego przez Manpower i Rocket Jobs, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
Jak z niego wynika, pracodawcy, którzy będą w tym roku szukać pracowników, powinni się przygotować na 10–20- proc. podwyżki średnich stawek w porównaniu z tymi oferowanymi w zeszłym roku. – Na jeden z największych wzrostów płac mogą liczyć kandydaci, którzy są otwarci na zmiany zawodowe w sprzedaży. Wynagrodzenia w tym sektorze zwiększą się nawet o 20 proc. – zaznaczają eksperci Manpower i Rocket Jobs.
Oczekiwane 25 proc.
Jak wynika z badań kandydatów do pracy i obserwacji firm rekrutacyjnych, 20-proc. podwyżka płacy przy zmianie pracodawcy to nie maksymalny, a często minimalny poziom wzrostu wynagrodzenia oczekiwany w wielu branżach, chociaż te oczekiwania temperowało ostatnio pogorszenie koniunktury na rynku pracy.
Pokazał to raport firmy Antal, według którego w ubiegłym roku specjaliści i menedżerowie spodziewali się średnio 25-proc. podwyżki aktualnego wynagrodzenia przy zmianie pracy. To nieco mniej niż w 2022 roku, gdy średnia wynosiła 30 proc. W zeszłym roku najwyższe oczekiwania (26 proc.) mieli nadal kandydaci w IT, gdzie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta