Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Perspektywa na przyszłość okręgów wyborczych

20 lutego 2024 | Administracja i samorząd | Jakub Dorosz-Kruczyński

Zmiany w okręgach wyborczych przeprowadzone przez komisarzy wyborczych wywołały w niektórych miastach i powiatach kontrowersje. Czy radom i sejmikom należy przywrócić kompetencje do dokonywania takich zmian?

Jedną z konsekwencji wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. poz. 130 z późn. zm.) było przyznanie kompetencji do dokonywania podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze komisarzom wyborczym. Wcześniej kompetencja ta przysługiwała organom stanowiącym jednostek samorządu terytorialnego. Intencją ustawodawcy było zapobieżenie zjawisku gerrymanderingu w wyborach samorządowych, czyli manipulowaniu przebiegiem granic okręgów wyborczych, najczęściej w celu uzyskania korzystnego wyniku przez partię mającą wpływ na kształtowanie ordynacji wyborczej. Przyjęto założenie, że powierzenie tej kompetencji niezależnemu od samorządu terytorialnego komisarzowi wyborczemu wyeliminuje lub ograniczy skalę kontrowersji. Jednakże np. sprawa podziału na okręgi wyborcze m.st. Warszawy pokazuje, że kontrowersji nie udało się skutecznie wyeliminować. Wiele wskazuje na to, że model przyjęty przez ustawodawcę w 2018 r. trudno uznać za dobre rozwiązanie. Za przywróceniem kompetencji do ustalania okręgów wyborczych w wyborach samorządowych organom stanowiącym j.s.t. przemawia kilka istotnych argumentów.

Co może komisarz

Po pierwsze, należy wskazać na względy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12803

Wydanie: 12803

Spis treści
Zamów abonament