CBAM, dostosowywanie cen na granicach
Mechanizm CBAM stanowi jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian dla unijnych importerów w ostatnich latach.
Mechanizm CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism), znany w Polsce również jako mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, został wdrożony jako część unijnego pakietu „Fit for 55”, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 55 proc. do 2030 r.
Celem CBAM jest dążenie do zrównania kosztów związanych z emisjami gazów cieplarnianych dla towarów importowanych do UE oraz towarów unijnych, które są objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji „EU ETS”. Mechanizm ma jednocześnie ograniczyć ryzyko „ucieczki” emisji gazów cieplarnianych z Unii Europejskiej do krajów o niższych standardach klimatycznych.
Cel ten realizowany jest poprzez nałożenie dodatkowych obowiązków i ograniczeń, a docelowo również kosztów, na import do Unii Europejskiej wybranych towarów pochodzących z państw trzecich, wytworzonych w branżach wysokoemisyjnych. Obecnie mechanizm obejmuje swoim zakresem import na obszar UE wybranych wyrobów z ogólnych kategorii: żelazo i stal, aluminium, cement, nawozy, energia elektryczna, wodór, przy czym katalog ten będzie ulegał stopniowemu rozszerzeniu w kolejnych latach.
Kompetencje w zakresie wdrażania i egzekwowania przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta