Wyzwania celne, czyli handel po brexicie
Regulacja ICS2 zmieniła sposób uzupełniania przez przedsiębiorców danych celnych przesyłki.
Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na stałe zmieniła sytuację firm, które przed 2021 rokiem prowadziły z tym krajem wymianę handlową. Musiały one dostosować się do nowych regulacji i przepisów, np. w zakresie opłat celnych i podatków. Szczególnie w pierwszych latach po brexicie miało to odzwierciedlenie w wymianie handlowej na linii Polska–UK. W tym roku na producentów oraz przetwórców produktów zwierzęcych i roślinnych zostaną nałożone dodatkowe obostrzenia, a w życie wejdzie także trzecia faza ICS2, unijnej reformy w zakresie importu.
Brexit wprowadził nowe regulacje formalne i podatkowe dla przedsiębiorców, gdyż od 1 stycznia 2021 roku wysyłka towarów na Wyspy jest traktowana jako eksport towarów – w związku z tym nie można jej rozliczać jako wewnątrzwspólnotową transakcję (WNT). W przypadku importerów nastąpiła wręcz kumulacja zmian, ponieważ bezpośrednio po brexicie w Unii Europejskiej, a tym samym także w Polsce, wdrożony został system kontroli importu (ICS2). System ICS2 (skrót od Import Control System 2) miał za zadanie nie tylko zabezpieczyć europejski rynek oraz handel transgraniczny, ale także przyspieszyć odprawy celne. Pierwsza faza ICS2, nakładająca obowiązek odprawy celnej dla wszystkich przesyłek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta