Zaliczenie do kosztów strat powstałych w wyniku nie w pełni zamortyzowanej stalowni
Jeśli likwidacja środka trwałego spełnia warunek uznania jej za koszty uzyskania przychodów, to strata wynikająca z tej likwidacji odpowiadająca niezamortyzowanej wartości ŚT. uprawnia do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, jeśli ta likwidacja jest racjonalne i ekonomicznie uzasadniona z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 CIT.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 stycznia 2024 r. (II FSK 1994/23).
Spółka działająca w branży górniczej zdecydowała się o wstrzymaniu produkcji wyrobów stalowych w stalowni z zastrzeżeniem, że urządzenia powinny być utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym pozwalającym zarówno wznowić produkcję lub sprzedać obiekt. W związku z tym zadano następujące pytanie: czy w dacie likwidacji stalowni spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku nie w pełni zamortyzowanej stalowni, gdyż likwidacja stalowni następuje z przyczyn innych niż zmiana rodzaju działalności.
Zdaniem spółki, likwidacja stalowni następuje z przyczyn innych niż zmiana przedmiotu działalności, wobec czego w dacie likwidacji inwestycji będzie uprawniona do zaliczenia strat powstałych w wyniku likwidacji stalowni do kosztów uzyskania przychodów.
Organ w interpretacji (111-KDIB1-2.4010.204. 2019.2.MM) uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. W jego ocenie, decyzja spółki o zaprzestaniu produkcji wyrobów stalowych w stalowni jest decyzją o zmianie rodzaju działalności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta