Niestandardowe, czyli innowacyjne
Polskie samorządy są innowacyjne. Od siedmiu lat z sukcesem prezentują społeczne inicjatywy i przedsięwzięcia na europejskim forum w ramach konkursu Nagrody dla Innowacji w Polityce. W tym roku finalistami są Rybnik i Lublin.
Pięć samorządowych inicjatyw społecznych jest finalistami europejskiego konkursu Nagrody dla Innowacji w Polityce 2024! Jak dotąd pomysły z Polski 70 razy były finalistami, a pięć zdobyło główną nagrodzę w kategorii, w której startowało.
– Czym jest dla mnie innowacja w polityce? – zastanawia się Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – To niestandardowe podejście do palącego problemu społecznego w celu jego rozwiązania.
Jako przykład takiego działania podaje antysmogową kampanię informacyjną „Gańba”. Tłumaczy: – Gańba to po śląsku wstyd. Przyjęta w 2020 roku strategia miasta odwoływała się do emocji, do tego, co najcenniejsze dla Ślązaków – do honoru. Rybnik tłumaczył wtedy, że „gańbą”, czyli wstydem, jest palić w starych kopciuchach. Dziś mamy już koalicję mieszkańców zabiegających o to dobro, jakim jest powietrze. Ono stało się wartością, o którą troszczą się wszyscy mieszkańcy. Społecznie przeszliśmy ogromną przemianę. Kampania to między innymi 40 tysięcy antysmogowych ulotek kolportowanych do domów rybniczan, informujących o możliwościach i terminach wymiany pieców, o dostępnych dotacjach, miejskie billboardy, plakaty na 72 dwustronnych tablicach, informacje na ekranach w miejskich autobusach, SMS-y wysłane do mieszkańców, spoty w Radiu 90 oraz posty i filmy w mediach społecznościowych z udziałem mieszkańców, którzy wymienili piece.
Ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta