Rozwój z poszanowaniem natury
Ważna dla gospodarzy mazurskich gmin jest harmonia między rozwojem infrastruktury a zachowaniem naturalnego krajobrazu oraz ochroną unikatowych jezior i czystości powietrza – mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.
Jakie najpoważniejsze wyzwania stoją obecnie przed polskimi samorządami?
Ostatnie lata to znaczące ograniczenie samodzielności społeczności lokalnych i regionalnych oraz brak stabilności finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego (JST). Borykamy się ze skutkami wprowadzenia zbędnych regulacji i usztywnień ustawowych oraz wzrostem ingerencji administracji rządowej w realizację zadań własnych praktycznie na wszystkich szczeblach samorządu. Ponoszone przez nas wydatki bieżące są dużo wyższe niż dochody, stale rośnie chociażby luka finansowa w edukacji. Ilość zadań przekazywanych samorządom nie była powiązana z adekwatnymi środkami na ich realizację.
Dziś powinniśmy być w połowie drogi, jeśli chodzi o bieżącą perspektywę finansową UE, płyną dobre wieści o finansowaniu KPO, tymczasem wiele samorządów obawia się chociażby o zapewnienie wkładu własnego do ambitnych przedsięwzięć rozwojowych. Aby zrealizować plany i utrzymać tempo inwestowania, musimy szybko poprawić kondycję finansową samorządów, żebyśmy nie musieli za chwilę powiedzieć naszym mieszkańcom, a przede wszystkim firmom z naszego regionu – przepraszamy, ale nie mamy za co inwestować.
Wiele samorządów, tak jak pan teraz, wskazywało, że działania poprzedniej władzy znacznie pogorszyły ich możliwości finansowe. Na jakie zmiany liczą teraz samorządowcy?
Przede wszystkim ważne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta