Korekty cen transferowych – kluczowa perspektywa obydwu stron transakcji
Podatnicy, należący do międzynarodowych grup podatkowych coraz częściej spotykają się z zagadnieniem transgranicznych korekt, w tym korekt cen transferowych. Różnice w interpretacji tego zagadnienia w poszczególnych jurysdykcjach mogą okazać się istotne. W ostatnim czasie obserwujemy jednak znaczne ujednolicenie podejścia również w zakresie rozpoznawania korekt.
Kwestia korekt cen transferowych (dalej korekta TP) to zagadnienie szczególnie istotne dla polskich podatników w obecnym okresie, tj. przed zamknięciem ksiąg i przygotowaniem deklaracji podatkowych. Początek roku to dobry moment, aby finalnie zweryfikować czy zastosowane w trakcie roku ceny, umożliwiły realizację ceny transferowej (ceny, wskaźnika) na rynkowym poziomie. Poza lokalnymi przepisami i koniecznością spełnienia wymogów umożliwiających uznanie korekty TP podatkowo, istotne jest również uwzględnienie przy dokonywaniu korekt, perspektywy drugiej jurysdykcji w celu zapewnienia kompleksowego podejścia do tego procesu.
Z polskiej perspektywy szczególnie istotnym zagadnieniem jest weryfikacja czy dana korekta realizowana pomiędzy podmiotami powiązanymi jest korektą cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT.
Aby dokonać takiej oceny należy dokładnie przeanalizować, czy zostały spełnione wszystkie przesłanki uznania korekty za korektę TP. W tym celu trzeba ustalić wszelkie czynniki związane z przyczyną dokonania korekty oraz jej celem. Na przykład, gdy powodem dokonania korekty była istotna zmiana okoliczności mających wpływ na transakcję, wywołana inflacją, to taka korekta może zostać uznana za korektę cen transferowych. Analogiczna sytuacja ma również miejsce w przypadku, gdy celem korekty w transakcji usługowej nie jest urealnienie kosztów a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta