Nad bezpieczeństwem w firmie powinna czuwać komisja BHP
Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników ma obowiązek powołać organ doradczy i opiniodawczy w kwestii warunków wykonywania pracy. Nie zwalnia go z tego funkcjonująca w firmie służba BHP.
Pracodawca, który zatrudnia więcej niż 250 pracowników, w celu prawidłowego wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy zobowiązany jest powołać komisję BHP. Taka komisja stanowi organ doradczy i opiniodawczy.
Do zadań komisji BHP należy:
∑ dokonywanie przeglądu warunków pracy,
∑ dokonywanie okresowej oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
∑ opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym,
∑ formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy,
∑ współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przepisy nie wskazują, w jakim terminie pracodawca musi powołać komisję BHP. Można zatem przyjąć, że działania do tego zmierzające powinien podjąć niezwłocznie po przekroczeniu liczby 250 pracowników. Dlatego w przypadku większych pracodawców tak ważne jest systematyczne liczenie stanu zatrudnienia.
Przepisy nie określają też, jak liczyć stan zatrudnienia w celu ustalenia, czy istnieje obowiązek powołania komisji BHP. Nie wskazują, czy należy brać pod uwagę przeciętny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta