Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Procedury płacowe mają przeciwdziałać dyskryminacji

14 marca 2024 | Kadry i Płace | Aleksandra Pisarek Karolina Pomarańska

Pracodawcy będą zobowiązani do udostępniania pracownikom kryteriów stosowanych do określenia wynagrodzeń, ich poziomów oraz progresji. Kryteria te mają być obiektywne i neutralne pod względem płci.

Jawność polityk płacowych należy obecnie do rzadkości. Pracodawcy niechętnie decydują się na takie ujawnienie z kilku przyczyn. Przejrzyste i jawne procedury wynagradzania mogą uwidocznić istniejące rozbieżności w płacach, które jedocześnie są ciężkie do uzasadnienia osiągnięciami i kwalifikacjami pracowników otrzymujących wyższe wynagrodzenie.

Ujawnienie dyskryminujących polityk wynagradzania może spowodować efekt domina. Pracownicy, którzy zarabiają poniżej stawki wynikającej z ich osobistego zaszeregowania, będą mogli wystąpić z wnioskiem o otrzymanie podwyżki, a jej odmowa może wpłynąć na mniejsze zaangażowanie pracownika w wykonywane obowiązki i tym samym na niższą efektywność. Ujawnienie polityki wynagrodzeń może być trudne szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców, którzy ze względu na niższe obroty oferują wynagrodzenie poniżej rynkowego.

Brak przejrzystości wynagrodzeń utrudnia wykrycie przejawów dyskryminacji płacowej ze względu na płeć i niemal uniemożliwia udowodnienie takich zjawisk. Wprowadzenie transparentnych polityk pomoże wzmocnić pozycję pracowników, bo będą oni mogli za pomocą wiążących przepisów dochodzić swojego prawa do jednakowego wynagrodzenia dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości.

W tym celu została przyjęta dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 10 maja 2023...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12823

Wydanie: 12823

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament