Fiskus i ZUS łatwiej ściągną dług pracownika
Od 25 marca br. na podstawie jednego zajęcia pracodawca będzie musiał dokonywać potrąceń zarówno z wynagrodzenia za pracę, jak i z zasiłków z ubezpieczenia społecznego.
To skutek rozszerzenia definicji wynagrodzenia w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ustawą z 9 marca 2023 r., której zmiany zaczną obowiązywać po rocznym vacatio legis (DzU poz. 556).
Zmiana definicji
Do 24 marca br. zajęcie wynagrodzenia na poczet egzekucji administracyjnej – którego dokonuje m.in. naczelnik urzędu skarbowego, dyrektor oddziału ZUS czy urząd gminy – obejmuje wynagrodzenia i niewyłączone spod egzekucji inne świadczenia pieniężne związane z pracą lub funkcją wykonywaną przez zobowiązanego na podstawie stosunku pracy oraz innej podstawie, jeżeli z tego tytułu zobowiązany otrzymuje okresowe świadczenia pieniężne. Jeśli więc egzekucja ma objąć również zasiłki z ubezpieczenia społecznego, organ egzekucyjny musi dokonać odrębnego zajęcia.
Od 25 marca 2024 r. definicja wynagrodzenia określona w art. 1a pkt 17 przywolanej ustawy jest szersza. Obejmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta