Praca zdalna po roku od wdrożenia przepisów wciąż rodzi pytania
Największym wyzwaniem przy organizacji pracy zdalnej jest odpowiednie zaangażowanie pracowników w pracę, właściwe rozliczenie kosztów, a także zapewnienie poufności danych.
Nie będzie nadużyciem powiedzenie, że pandemia wpłynęła na wszystkie sfery życia społecznego, w tym także na sferę zawodową i zreorganizowała rynek pracy. Praca zdalna oraz praca hybrydowa są dzisiaj często oczekiwanym przez pracowników sposobem świadczenia pracy. Jak nowy model i przepisy dotyczące pracy zdalnej sprawdziły się w praktyce?
Zmiana rzeczywistości
W trakcie pandemii zarówno pracodawcy, jak i pracownicy byli zmuszeni wykazać się dużą elastycznością, zdolnością do adaptacji do nowych warunków pracy oraz wzajemnym zaufaniem, kiedy praca poza dotychczasowym miejscem wykonywania pracy stała się koniecznością. Choć wiele firm miało już na swoim koncie doświadczenia z pracą zdalną, to jednak niespotykana dotąd skala tego zjawiska zmusiła ustawodawcę do wprowadzenia przepisów regulujących ten obszar. Miały one za zadanie uporządkować tę kwestię oraz zagwarantować, że interesy zarówno pracowników, jak i pracodawców będą należycie respektowane.
Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r., poz. 240) wprowadziła do kodeksu pracy pracę zdalną, jednocześnie uchylając przepisy dotyczące telepracy. Nowe przepisy weszły w życie 7 kwietnia 2023 r.
Praca zdalna oznacza wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta