Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powojnie zza krat

23 marca 2024 | Plus Minus | Damian Markowski
źródło: Rzeczpospolita

Czy lektura książki o ubeckiej katowni może stanowić ciekawą podróż przez historię najnowszą Polski? Andrzej Zawistowski pokazuje, że tak.

Tamci bawią się, cieszą, piją, jest wiosna, maj – a my tu giniemy”. To słowa Władysława Bartoszewskiego, więźnia komunistycznej katowni zlokalizowanej przy ulicy Koszykowej, w centrum odbudowującej się po wojnie Warszawy, w maju 1951 roku. Było w tym coś przejmującego. Krajobraz życia podnoszącego się z ruin przeciwstawiony został ponurej wizji nieszczęśników oglądających świat zza krat, będących tak blisko śmierci. Śmierci umieszczonej przez komunistyczny reżim tuż obok tego nowego, kiełkującego życia. Śmierci zasianej w jednej z piękniejszych kamienic stołecznego Śródmieścia, jednej z tych nielicznych, którym udało się niemal cudem przetrwać zagładę miasta.

W swojej najnowszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12831

Wydanie: 12831

Zamów abonament