E-sprawozdania – o czym warto pamiętać?
E-sprawozdanie finansowe to elektroniczna forma dokumentu zawierająca podstawowe dane na temat działalności przedsiębiorstwa i jego kondycji finansowej. Przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące tego procesu.
W Polsce obowiązek składania sprawozdań finansowych w danej formie spoczywa na podmiotach gospodarczych od 1 października 2018 r.
Kto sporządza
Według polskiego prawa do sporządzania e-sprawozdań finansowych są zobligowane tylko te jednostki, które:
∑ są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych,
∑ muszą prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości (np. ze względu na wysokość osiąganych przychodów albo posiadany status prawny) lub dobrowolnie zdecydowały się na prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z Ustawą o rachunkowości.
Wynika z tego, że forma organizacyjno-prawna podmiotu nie jest istotna. E-sprawozdania finansowe, przy spełnieniu wymienionych wcześniej warunków, zobligowane są sporządzać: spółki kapitałowe, spółki osobowe, a nawet osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Wyjątek stanowią spółki jawne oraz partnerskie, które odnotowały przychody nie przekraczające 2 mln euro w roku podatkowym. Wówczas składają one oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia sprawozdania finansowego.
Gdzie i w jakim terminie złożyć
Miejsce i termin złożenia e-sprawozdania finansowego są zależne od statusu prawnego i obowiązków podatkowych podmiotu gospodarczego, m.in.:
∑...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta