Wysiłki na rzecz ochrony planety trzeba zintensyfikować
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi – święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku odbywa się pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne". Wyzwań związanych z dbaniem o planetę jest wiele. Społeczeństwa są ich coraz bardziej świadome i podejmują działania. Wciąż jednak za mało.
Stan naszej planety się zmienia i jest zależny od wielu czynników. – Bardziej zrównoważona konsumpcja, domknięcie gospodarki obiegu zamkniętego oraz spojrzenie na świat, jak na globalną wioskę ze wszystkimi korzyściami i wyzwaniami z tym związanymi – to główne cele na nadchodzące lata – zauważa dr hab. inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Zdaniem eksperta naszej planecie najbardziej szkodzą antropogeniczne emisje gazów cieplarnianych.
Skutki trudne do przewidzenia
Prof. Tomasz Kowalczyk z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podkreśla, że jesteśmy coraz bliżej uruchamiania się, trudnych do przewidzenia w skutkach, kolejnych sprzężeń zwrotnych, które przyspieszą i pogłębią ten proces już bez naszego udziału. – Może to spowodować większy i szybszy niż prognozowany dotąd wzrost poziomu oceanów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta