Czego KSeF nie zmieni
Odpowiedź na pytanie, co zmieni wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur i jakich problemów wprowadzenie tego rozwiązania może nastręczyć podatnikom pojawia się często. Trudno natomiast znaleźć informacje, mówiące o tym co się nie zmienia lub nie zmieni w wyniku wejścia w życie obligatoryjnego KSeF.
W ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiło się wiele opracowań w zakresie Krajowego Systemu e-faktur (dalej KSeF). Bardzo dużo zostało napisane, co i w jakim zakresie zmieni się na gruncie VAT dla podatników po wprowadzeniu obligatoryjnego KSeF oraz jak powinni się oni przygotować do wdrożenia tego nowego rozwiązania w swoich organizacjach.
Jednocześnie po zawirowaniach z datą i formą wdrożenia KSeF, Ministerstwo Finansów przedstawiło w ostatnim czasie nowe propozycje i kierunki zmian do KSeF. Niemniej ostateczna ich forma zarówno techniczna jak i formalna (pod kątem brzmienia przepisów ustawy o VAT) jaka zostanie implementowana w tym, kiedy KSeF wejdzie finalnie życie – nadal nie jest w stu procentach znana. Ta niepewność ma niestety przełożenie na procesy wdrożenia zmian pod kątem KSeF w organizacjach.
Zmiana procesu
Proces ten jest bowiem wieloetapowy, skomplikowany i zmienia dużo.
Ma wpływ na całą metodologię i sposób wystawiania faktur – ich przesyłania i odbierania, w niektórych przypadkach na moment rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT, ustalania kursów walut obcych czy na sam sposób archiwizacji faktur. Poza samą ingerencją w przepisy ustawy o VAT, KSeF wpływa także na konieczność zmian w sferze biznesowej podatników tzn. wymusza nie tylko konieczność dostosowania systemów księgowych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta