Nowe nadzieje, stare zmartwienia
Ubiegły rok był dla OZE wyjątkowo dobry, zarówno pod względem rozwoju rynku, jak i roli, jaką odegrały one w walce ze zmianami klimatycznymi. W Polsce jednak widać, że droga do rewolucji jest bardzo kręta.
„Globalnie w ub.r. przyrost nowych mocy przyspieszył o 50 proc. w stosunku do roku 2022, dobijając 510 GW, co daje największe tempo wzrostu rynku na przestrzeni dwóch ostatnich dekad” – szacuje Międzynarodowa Agencja Energii w raporcie „Renewables 2023”.
Z kolei Renewable Energy Capacity Tracker w podsumowaniu 2023 r. wskazuje na 473 GW nowych mocy, aczkolwiek i tu mowa o rekordzie. Całkowita moc OZE pracujących dziś na świecie przekracza 3870 GW, zaspokajając m.in. 43 proc. całkowitego globalnego popytu na prąd (o 3 proc. więcej niż w 2022 r.). Według prognoz MAE do 2028 r. ma ona sięgnąć 7300 GW.
I są wreszcie statystyki Międzynarodowej Agencji ds. OZE: w puli wszystkich uruchomionych nowych źródeł energii na świecie zielone źródła miały 86-proc. udział. Dokonały się też przetasowania w czołówce: w 2023 r. hydroenergetyka ustąpiła po raz pierwszy w historii pierwszego miejsca energetyce solarnej (1419 GW). O ile jednak wielkość tego sektora od lat praktycznie się nie zmienia, o tyle energetyka słoneczna i wiatrowa gwałtownie rosną.
Rok dynamicznego rozwoju
Ze statystycznego punktu widzenia kluczowym obszarem globu są Chiny. MAE określa proces rozwoju tamtejszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta