Dekarbonizacja to konkurencyjność
Nie łudźmy się: zmiany klimatyczne nie odpuszczają. Z każdym kolejnym miesiącem rekordowych temperatur kwestia zahamowania ich staje się, nomen omen, coraz bardziej paląca.
Marzec okazał się dziesiątym z rzędu najcieplejszym w historii pomiarów miesiącem: globalna średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C. To o 1,68 st. więcej niż w XIX w.
Poczuliśmy to także i w Polsce, gdy kwiecień zaczął się od zaiste letnich temperatur – którym niewiele zabrakło do 30 st. Hiszpanie zauważyli w tym samym czasie, że w niektórych regionach ich kraju upały wyskoczyły o dobre 16 st. ponad średnią. W Wielkiej Brytanii odnotowano falę ponad 20-stopniowych słonecznych dni. W południowych i zachodnich Indiach już dziś wychylają się ponad 40 st. na plusie.
Klimatyczna presja
Biznes nie powinien lekceważyć tych sygnałów. Koszty zaniechań na różny sposób drepczą nam po piętach: najlepszym dowodem może być kwietniowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie pozwu złożonego przez grupę Szwajcarek, które zaskarżyły swój kraj za zaniechanie wdrażania zmian zmierzających do hamowania efektów zmian klimatycznych. Trybunał zgodził się, że takie zaniechanie jest naruszeniem praw człowieka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta