Jak postępować w razie utraty kasy fiskalnej
W przypadku utraty kasy fiskalnej istotne jest podjęcie odpowiednich kroków zaradczych oraz przestrzeganie określonych procedur. Jakie działania można i należy podjąć w sytuacji zniknięcia kasy oraz towarzyszących jej dokumentów?
Na wstępie warto zaznaczyć, że obowiązek posiadania kasy rejestrującej znajduje odzwierciedlenie w art. 111 ustawy o VAT. Zgodnie ze wspomnianą regulacją, przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o ile kierują ją do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Niemniej jednak, od tych reguły ustawodawca przewidział wyjątki. Dla przypomnienia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, kasa fiskalna jest obowiązkowa, wówczas gdy obroty na rzecz wspomnianych podmiotów przekroczą 20 000 zł netto. Rozporządzenie to przewiduje również pewne sytuacje, w których podatnik jest zwolniony z obowiązku korzystania z kas rejestrujących (np. sprzedaż internetowa w systemie wysyłkowym) oraz wskazuje niektóre czynności będące bezwzględnie wyłączone ze zwolnień prowadzenia kasy fiskalnej (np. usługi taksówkarskie, sprzedaż gazu).
W przypadku jednak, gdy podatnik jest zobowiązany do korzystania z kasy fiskalnej oraz posiada takowe urządzenie, a następnie utraci je z różnych przyczyn, konieczne jest właściwe postępowanie, które może nieco różnić się w zależności od specyfiki danej sytuacji.
Zawiadomienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta