Made in Poland z coraz większymi problemami
Zmiana technologiczna, rosnące koszty płac, energii, podzespołów oraz konkurencja z Chin – takie powody rezygnacji z produkcji w naszym kraju podają firmy krajowe i zagraniczne. Kto następny?
Firmy zajmujące się produkcją w Polsce nadal przechodzą trudny okres – wynika zarówno z danych statystycznych, jak i przypadków konkretnych przedsiębiorstw.
Protektor z problemami
Od początku roku przybywa informacji o zagranicznych firmach ograniczających działalność w Polsce. Jednak nie tylko one muszą szukać sposobów na poprawę wyników. Dotyczy to także firm krajowych.
Grupa Protektor z Lublina, zatrudniająca 377 osób, może mieć problemy z płynnością finansową – ostrzegł rewident z Moore Polska Audyt po badaniu sprawozdań za 2023 r.
Moore zwrócił uwagę właścicielom Protektora, że umowy kredytowe kończą się już 29 czerwca oraz że firma nie spełniła jednego z ich zapisów – tzw. kowenantu. Drugim elementem, na który zwrócił uwagę audytor, jest lista zagrożeń dla działalności spółki, w tym możliwy wpływ wojny w Ukrainie na jej biznes.
Protektor, którego rada nadzorcza na początku grudnia ub.r. wymieniła nagle prezesa, zarówno produkuje, jak i sprzedaje obuwie specjalistyczne. W Polsce jest właścicielem zakładu w Lublinie, a ma udziały w niemieckiej spółce Abeba, produkującej obuwie w fabrykach w Mołdawii.
Piotr Chełmiński, prezes Protektora, i Kamil Gajdziński (odchodzi w czerwcu) zapewniają w komentarzu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta