Stawka CIT po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę jawną
Spółka jawna, która powstała z przekształcenia spółki komandytowej, a która to spółka komandytowa była spółką niebędącą osobą prawną nie może stosować 9 proc. stawki CIT w roku podatkowym w którym spółka została przekształcona (tj. od momentu przekształcenia), a także w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2024 r. (I SA/Wr 861/23).
Podatnik będący spółką komandytową 15 kwietnia 2021 r. uległ przekształceniu sp. z o.o. sp.k. w spółkę jawną. Wspólnikami spółki byli: osoba fizyczna oraz sp. z o. o. Podatnik przed przekształceniem podjął uchwałę, na mocy której stał się podatnikiem CIT od 1 maja 2021 r. Jego zdaniem, przed tym dniem nie posiadał jeszcze statusu podatnika CIT. Spółka nie złożyła na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1a lit c ustawy o CIT informacji CIT-15J i CIT-JW dotyczącej spółki i wspólników. Zdaniem podatnika, na skutek niezłożenia dokumentów stała się podatnikiem CIT.
Z tak przedstawionym stanem faktycznym podatnik zwrócił się do organu z pytaniem zastosowania stawki 9 proc. CIT w roku, w którym doszło do przekształcenia. Zdaniem podatnika, art. 19 ust. 1a pkt 1-5 ustawy o CIT w tym przypadku nie ma w zastosowania. Spółka wskazała, iż w pkt 1 uregulowany został wyjątek tj. przekształcenie spółki w inną spółkę, na mocy którego podatnik nie musi stosować ograniczeń art. 19 ust. 1a.
Dyrektor KIS w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta