Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kratkowane Lwiątka

11 maja 2024 | Plus Minus | Dariusz Kaliński
Żołnierze z 1. Samodzielnej Kompanii Commando na ćwiczeniach w szkockim ośrodku brytyjskich sił specjalnych Commando Basic Training Center, 1942 r.
autor zdjęcia: domen publiczna
źródło: Rzeczpospolita
Żołnierze z 1. Samodzielnej Kompanii Commando na ćwiczeniach w szkockim ośrodku brytyjskich sił specjalnych Commando Basic Training Center, 1942 r.
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Rozkaz o sformowaniu 1. Samodzielnej Kompanii Commando w oparciu o 1. Samodzielną Brygadę Strzelców Naczelny Wódz wydał już 28 sierpnia 1942 roku. W Wojsku Polskim nie było jeszcze liniowego oddziału o podobnej specyfice.

Jedną z polskich formacji powstałych w Szkocji tamtego gorącego w wydarzenia lata 1940 roku była 1. Samodzielna Brygada Strzelców, utworzona na mocy rozkazu Naczelnego Wodza 5 lipca 1940 roku. Częścią składową brygady był 2. Batalion Strzelców dowodzony przez podpułkownika Bronisława Chruściela, który 4 listopada otrzymał odznakę i nieoficjalną nazwę „Kratkowane Lwiątka”. Odznaka: dumny szkocki lew wpleciony w cyfrę „2” na tartanowej wstążce w barwach Royal Stuart, miała symbolizować polsko-szkockie powiązania, bowiem żyjący w XVIII stuleciu pretendent do brytyjskiego tronu Karol Edward Stuart, zwany „Pięknym Księciem Karolkiem”, był poprzez swoją matkę, Marię Klementynę Sobieską, prawnukiem króla Polski Jana III Sobieskiego.

Podczas gdy oddziały lądowe Wojska Polskiego na Wyspach Brytyjskich pilnowały szkockiego wybrzeża, lotnicy Polskich Sił Powietrznych bronili nieba nad Anglią i dokonywali pierwszych rajdów bombowych nad kontynent, okręty Polskiej Marynarki Wojennej niestrudzenie przemierzały morza i oceany, chroniąc konwoje i tropiąc nieprzyjacielskie okręty, a podziemna konspiracja w okupowanym kraju rozwijała się w najlepsze, wojna przybrała wymiar prawdziwie globalny, ogarniając kolejne terytoria i kraje.

Z najważniejszych wydarzeń należy przypomnieć, że 22 czerwca 1941 roku Niemcy uderzyły na swojego dotychczasowego sojusznika – Związek Sowiecki, natomiast 7 grudnia tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12870

Wydanie: 12870

Zamów abonament