Wyznawcy ekonomicznego kultu
Choć neoliberalizm przyczynił się do dwóch dekad szybkiego wzrostu gospodarczego, zdołał zdestabilizować światową gospodarkę i podważyć własny sukces.
Jedną z ważnych dziedzin, w których idee liberalne zostały doprowadzone do skrajności, była współczesna myśl ekonomiczna, w ramach której liberalizm przekształcił się w to, co nazwano neoliberalizmem.
Termin „neoliberalizm” jest dziś często używany jako pejoratywny synonim kapitalizmu, ale poprawnie powinien być używany w węższym znaczeniu, do opisania szkoły myśli ekonomicznej często kojarzonej z Uniwersytetem Chicagowskim lub szkołą austriacką i z takimi ekonomistami jak Milton Friedman, Gary Becker, George Stigler, Ludwig von Mises czy Friedrich Hayek, którzy zdecydowanie umniejszali rolę państwa w gospodarce i podkreślali rolę wolnych rynków jako bodźców wzrostu oraz efektywnych mechanizmów alokacji zasobów.
Owi ekonomiści, z których wielu otrzymało Nagrodę Nobla, zapewnili poważne, naukowe uzasadnienie dla prorynkowej antypaństwowej polityki prowadzonej przez Ronalda Reagana i Margaret Thatcher w latach osiemdziesiątych XX wieku. Polityka ta była kontynuowana przez polityków centrolewicowych, takich jak Bill Clinton i Tony Blair, promujących deregulację i prywatyzację gospodarek swoich krajów w sposób, który przygotował grunt pod rozwój populizmu w drugiej dekadzie XXI wieku.
Ten prorynkowy konsensus został zaakceptowany przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta