Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojny fentanylowe

18 maja 2024 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Jak zombi – młodzi ludzie na ulicach San Francisco uzależnieni od fentanylu, narkotyku 100 razy silniejszego niż morfina i 50 razy niż heroina. Maj, 2021 r.
autor zdjęcia: Gabrielle Lurie/San Francisco Chronicle/Polaris/East News
źródło: Rzeczpospolita
Jak zombi – młodzi ludzie na ulicach San Francisco uzależnieni od fentanylu, narkotyku 100 razy silniejszego niż morfina i 50 razy niż heroina. Maj, 2021 r.

Fentanyl kładzie się cieniem na relacjach Waszyngtonu z Pekinem. Narkotyk, który zabija setki tysięcy Amerykanów, powstaje ze środków produkowanych głównie w Chinach. To rodzi pytanie, czy nie podsycają one specjalnie tego kryzysu.

Na chodniku walają się butelki, papierowe kubki, reklamówki i strzykawki. Wśród tych śmieci stoją ludzie zgięci w pół ze zwisającymi bezwiednie rękami. Większość w ogóle się nie rusza i nie reaguje na to, co dzieje się wokół. Inni poruszają się powoli, jak w transie. Przypominają żywe trupy z horrorów i dlatego są nazywani „zombie”. Niektórzy mają odsłonięte gnijące rany. Na rogu pod sklepem młody mężczyzna powoli osuwa się ze schodów na ziemię. Obok na skwerku dziewczyna wbija sobie igłę w rękę. „Widziałam kobiety, które miały amputowane kończyny i dalej się nakłuwały” – mówi w rozmowie z CNN Samantha Griffin, podopieczna fundacji Savage Sisters pomagającej narkomanom w Filadelfii.

Tak wyglądają ulice coraz większej liczby amerykańskich miast. W niektórych z nich owi „zombie” zajmują już całe dzielnice. Wszystkiemu winny jest fentanyl, wyjątkowo silny i niezwykle zabójczy narkotyk syntetyczny. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to wyłącznie wewnętrzny problem Stanów Zjednoczonych, to jego skutki wpływają też na rywalizację mocarstw i ich politykę. Pod koniec kwietnia kongresowa komisja ds. Chin wprost oskarżyła Pekin o to, że ponosi odpowiedzialność za to, co dzieje się m.in. na ulicach Filadelfii.

Heroina zbyt słaba

Na rozmowę z „Financial Timesem” Alma Sanchez przyniosła zdjęcie swojego syna....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12876

Wydanie: 12876

Zamów abonament