Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gruzja!

18 maja 2024 | Plus Minus | Irena Lasota

Minister spraw zagranicznych Litwy mówi, że „w Gruzji trwa dziś wojna o demokrację, wolność i przyszłość Europy”. Poleciał do Tbilisi ze swoimi odpowiednikami z Estonii, Islandii i Łotwy. Gdzie jest Polska?

Demonstracje w Gruzji trwają już od kilku tygodni. Chodzi o kolejne głosowania w parlamencie nad ustawą o finansowaniu organizacji i mediów przez zagraniczne podmioty. Czytamy o protestach po pierwszym, drugim czy trzecim głosowaniu. Analitycy zastanawiają się, czy veto pani prezydent Salome Zurabiszwili będzie miało jakieś znaczenie (będzie miało, ale tylko symboliczne) i czy gdy prawo będzie obowiązywać, będzie stosowane w szerszym, czy węższym zakresie.

Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Obie strony konfliktu: rząd tworzony przez partię Gruzińskie Marzenie i setki tysięcy demonstrantów, widzą to starcie jasno i przejrzyście.

Chodzi o rusyfikację vs. ukrainizację. Demonstranci – bez wątpienia demokratyczni, pokojowi i wolnościowi – widzą w tym prawie, przyjętym w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12876

Wydanie: 12876

Zamów abonament