Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska, za którą ginęli

18 maja 2024 | Plus Minus | Maciej Korkuć
Inskrypcja na cmentarzu na Monte Cassino
autor zdjęcia: IPN
źródło: Rzeczpospolita
Inskrypcja na cmentarzu na Monte Cassino

Żołnierze walczyli pod Monte Cassino za państwo będące kontynuacją Rzeczypospolitej Polskiej odrodzonej w 1918 r. A nie za zniewoloną, totalitarną atrapę utrzymywaną na sowieckich bagnetach.

Inskrypcja wykuta na filarze otwierającym cmentarz głosi, że jest to „cmentarz poległych w bitwie o Monte Cassino gdy prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Władysław Raczkiewicz, Naczelnym Wodzem – generał Kazimierz Sosnkowski, dowódcą 2 Korpusu Polskiego – generał Władysław Anders, ambasadorem RP przy Watykanie – dr Kazimierz Papee”. Nad nim umieszczona jest jedna z dwóch kamiennych rzeźb przedstawiających potężnego dumnego orła w koronie.

Alianckie pryncypia

To tylko pozornie niewiele znacząca informacja techniczna. W gruncie rzeczy to przypomnienie istoty państwa, za którego niepodległy byt ginęli pochowani tam żołnierze. Polski udział w tym wydarzeniu miał nie tylko wymiar militarny. Przede wszystkim był wołaniem o przestrzeganie wobec Polski zasad, jakimi owinięte były sztandary obozu alianckiego, głoszącego swą moralną wyższość nad państwami Osi. Zasad Karty Atlantyckiej, pod którymi podpisały się wszystkie państwa antyniemieckiej koalicji. Z nich wynikać miał przede wszystkim prawo do „przywrócenia niepodległości i niezależnych rządów w tych wszystkich państwach, które zostały pozbawione swej niepodległości”, „prawo wszystkich narodów do wyboru formy własnego rządu” oraz brak akceptacji aliantów dla „zmian terytorialnych, które nie zgadzałyby się z wolno wypowiedzianymi życzeniami narodów, których te zmiany dotyczą”....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12876

Wydanie: 12876

Zamów abonament