Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poglądy kobiet są stabilne: Bezwarunkowej aborcji żąda mniejszość

18 maja 2024 | Plus Minus | Tomasz Krzyżak
źródło: Rzeczpospolita

Polki nie chcą bezwarunkowej aborcji. Tak było w 1992 roku, tak jest i dziś. Po 32 latach ARC powtórzyło badanie dotyczące opinii kobiet na temat przerywania ciąży. Nie ma radykalnej zmiany. Widać jednak oczekiwanie na powrót do kompromisu aborcyjnego, który naruszyło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Od ponad 30 lat tematyka aborcji obecna jest w murach polskiego parlamentu. Debaty dotyczące proponowanych zmian w przepisach są burzliwe i emocjonalne. Zazwyczaj również towarzyszą im protesty. Raz organizowane przez przeciwników aborcji, innym razem przez jej zwolenników. Obecnie – w Sejmie X już kadencji – procedowane są aż cztery projekty ustaw w sprawie przerywania ciąży. Dwa złożyła Lewica, po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. Lewica chciałaby legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz depenalizacji aborcji. Mogłaby ona być przeprowadzona metodą farmakologiczną albo poprzez zabieg chirurgiczny.

Propozycja Koalicji Obywatelskiej również zakłada możliwość aborcji do 12. tygodnia ciąży. Decyzję o zakończeniu lub kontynuacji ciąży podejmowałaby samodzielnie kobieta. Z kolei Trzecia Droga chciałaby powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku, który w 2020 roku naruszyło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Liderzy Trzeciej Drogi wspominają też o tym, że w tej sprawie należałoby przeprowadzić referendum.

Aborcja tak, ale w określonych sytuacjach

W trwającej teraz debacie publicznej co chwila pojawiają się wyniki badań sondażowych, z których wynika, że Polacy opowiadają się za liberalizacją prawa. Poparcie dla łatwiejszego dostępu do aborcji jest dość wyraźne – aczkolwiek widać pewne wahania. W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12876

Wydanie: 12876

Zamów abonament