Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabójcza kropla w morzu

25 maja 2024 | Plus Minus | Grażyna Zawadka
Uzależnieni od fentanylu na ulicy w San Francisco, 17 maja 2024 r. Ile mamy czasu, zanim podobne sceny zaczną się rozgrywać w Polsce?
autor zdjęcia: AA/ABACA/Abaca Press/Forum
źródło: Rzeczpospolita
Uzależnieni od fentanylu na ulicy w San Francisco, 17 maja 2024 r. Ile mamy czasu, zanim podobne sceny zaczną się rozgrywać w Polsce?

Epidemia fentanylu dotarła do Polski? Syntetyczny narkotyk zabił pięć osób w jednej tylko mazowieckiej miejscowości? Prawda okazuje się bardziej skomplikowana. Czy można więc odetchnąć z ulgą, że akurat to zagrożenie nad nami nie wisi? Niestety, też niekoniecznie.

O fentanylu w Polsce głośno zrobiło się po doniesieniach o śmierci łącznie pięciu młodych ludzi w Żurominie na Mazowszu. Według niektórych doniesień ta miejscowość ma być wręcz „mekką” uzależnionych od tego syntetycznego narkotyku 50 razy silniejszego od heroiny.

Tyle że – jak sprawdziliśmy – jedyny potwierdzony dotąd zgon po zażyciu fentanylu nastąpił tam w 2021 r. Ofiarę, Bartosza H., zabiła mieszanka fentanylu i tramadolu. Nie udało się ustalić, skąd ją wziął. Miał za to bogatą kartotekę karną – wyroki i lata spędzone za kratkami.

Prok. Marcin Bagiński, szef Prokuratury Rejonowej w Mławie, której podlega Żuromin, podkreśla: – W żadnym razie w tym mieście nie ma sytuacji nawet zbliżonych do tych w Filadelfii, w „dzielnicy zombi”. Rozmawiam z kolegami z USA, i to, co tam ma miejsce, jest przerażające.

Wychudzeni, skuleni ludzie o ziemistej cerze poruszający się jak w letargu albo leżący na chodnikach w nienaturalnych pozycjach – porównanie osób uzależnionych od fentanylu do zombi z horrorów nie jest na wyrost. Z powodu przedawkowania tego narkotyku rocznie umiera w Stanach Zjednoczonych ok. 100 tys. osób. Syntetyczny opioid błyskawicznie uzależnia, a wystarczą zaledwie 2 miligramy – tyle, co kilkanaście ziarenek soli – żeby przedawkować.

Winny narkotyk...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12882

Wydanie: 12882

Zamów abonament