Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atomowe szachy poza kontrolą

13 lipca 2024 | Plus Minus | Jan Żerański
27 września 2023 r. Iran ogłosił, że z sukcesem wystrzelił na orbitę satelitę Noor-3. Ta technologia może być krokiem milowym na drodze rozwoju programu atomowego przez Teheran
autor zdjęcia: Sepahnews/Zuma Press/Forum
źródło: Rzeczpospolita
27 września 2023 r. Iran ogłosił, że z sukcesem wystrzelił na orbitę satelitę Noor-3. Ta technologia może być krokiem milowym na drodze rozwoju programu atomowego przez Teheran

Załóżmy, że Izrael zdecyduje się dokonać czegoś do tej pory niewyobrażalnego, czyli po prostu zniszczyć irańskie możliwości jądrowe fizycznie, za pomocą wojska. Wielka wojna na Bliskim Wschodzie albo atom – czy taka nas czeka alternatywa?

Ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie – wojna w Gazie między Hamasem a Izraelem, a przede wszystkim wymiana ciosów na linii Iran–Izrael oraz śmierć prezydenta tego kraju Ebrahima Raisiego nakazują zadać sobie ważne pytania. Jaka przyszłość czeka region w związku z nuklearnymi ambicjami Teheranu? Czy nie wywrócą one do góry nogami geopolitycznego stolika? Bo irański program atomowy to ból głowy państw nie tylko zachodnich.

Zwłaszcza śmierć irańskiego prezydenta z 19 maja 2024 r. nakazuje ponowić pytanie o przyszłość irańskiego programu atomowego. O ile w tym przypadku mamy oficjalnie do czynienia z wypadkiem lotniczym, a nie działaniem wrogich Iranowi służb specjalnych, o tyle warto się zastanowić, jak tamto wydarzenie wpłynie na program, a przede wszystkim co ewentualne zdobycie broni jądrowej przez Teheran może oznaczać dla krajów regionu i w konsekwencji świata. No i wreszcie najważniejsze: czy Iran bombę już ma, a jedynie blefuje, wzorem Izraela, udając, że nie posiada niczego? Taka perspektywa byłaby katastrofą dla stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

Jak ukryć bombę

Na dodatek Iran to kraj bardzo aktywny sejsmicznie, co jakiś czas zdarzają się tam potężne trzęsienia ziemi. Logiczne zatem powinno się nasuwać pytanie: czy wśród trzęsień ziemi dałoby się ukryć, albo już ukryto, próby z bronią jądrową Teheranu?

Pewne przesłanki do jego zadania nastąpiły w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12923

Wydanie: 12923

Zamów abonament