Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Laboratorium mistyczne

17 sierpnia 2024 | Plus Minus | Marek Oramus
źródło: Rzeczpospolita

Przedstawiając kontrowersyjne dzieje mariawitów, Jerzy Pietrkiewicz jest ostrożny, a bulwersujące wypadki relacjonuje taktownie i tylko czasem z tekstu przebija stonowany humor.

Tak bywa z pisarzami: zdarzenie z dzieciństwa nurtuje ich w dorosłym życiu do tego stopnia, że trzeba nim zająć się bliżej. Jerzy Pietrkiewicz w II RP był świadkiem ekscytacji matki i ciotki nad gazetą, w której opisywano rozprawę sądową mariawitów z Płocka. Dziesięcioletniemu chłopcu umykał sens tego wydarzenia, ale zapamiętał atmosferę sensacji. Tą właśnie kwestią zajął się jako dojrzały twórca.

Pietrkiewicz po wojnie osiadł w Anglii, został się wykładowcą akademickim, tłumaczem polskiej poezji i pisarzem porównywanym z Conradem, może dlatego, że jak on pisał po angielsku. Pod koniec lat 60. przystąpił do pracy nad książką „Upadek trzeciego Adama”, poświęconej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12952

Wydanie: 12952

Zamów abonament