Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka z pychą niemieckich elit będzie długa

17 sierpnia 2024 | Plus Minus | Jakub Kukla
Angela Merkel miała fiksację na punkcie Moskwy. Wszystkie problemy Europy Wschodniej chciała rozwiązywać z udziałem Rosji – mówi Jan Claas Behrends (na zdjęciu kanclerz z Władimirem Putinem w rosyjskiej stolicy 10 maja 2015 r.)
autor zdjęcia: Artur Widak/NurPhoto via Getty Images
źródło: Rzeczpospolita
Angela Merkel miała fiksację na punkcie Moskwy. Wszystkie problemy Europy Wschodniej chciała rozwiązywać z udziałem Rosji – mówi Jan Claas Behrends (na zdjęciu kanclerz z Władimirem Putinem w rosyjskiej stolicy 10 maja 2015 r.)
PAP/Mateusz Marek
autor zdjęcia: Mateusz Marek
źródło: Rzeczpospolita
PAP/Mateusz Marek

Wiele można zarzucić kanclerzowi Kohlowi, ale akurat on rozumiał, że politykę należy uprawiać nie tylko z wielkimi mocarstwami. Natomiast Angela Merkel prowadziła politykę między Pekinem, Waszyngtonem, Paryżem, poniekąd Londynem i oczywiście Moskwą. To coś, co musimy naprawić. Rozmowa z Janem Claasem Behrendsem, historykiem, działaczem SPD

Grupa historyków pod wodzą Heinricha Augusta Winklera – jednego z najważniejszych niemieckich intelektualistów – napisała jakiś czas temu szeroko i bardzo często komentowany przez media list do kierownictwa SPD. W swoim piśmie krytykują państwo stanowisko partii socjaldemokratycznej i działania kanclerza Olafa Scholza po rosyjskim ataku na Ukrainę. Dlaczego zareagowali państwo akurat teraz?

Muszę na wstępie wyjaśnić, że wszyscy jesteśmy członkami SPD. Nie wiem, na ile powszechna jest w Polsce świadomość, że socjaldemokracja jest partią o najdłuższej tradycji wolnościowej w Niemczech. To ugrupowanie, które również w 1933 r. zajęło jasne stanowisko przeciwko narodowemu socjalizmowi.

Dziś uważamy, że tradycja wolności w SPD jest zagrożona. Mam na myśli fakt, że posłowie w Bundestagu, nasza grupa parlamentarna i koalicyjny rząd federalny nie ustawili się tak wyraźnie, jakbyśmy tego oczekiwali, po stronie Ukrainy, a zatem także po stronie wolności. Uważamy również, że niektórzy niemieccy politycy nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego, jak dramatyczna jest sytuacja i nadal funkcjonują w, nazwijmy to, trybie pokojowym. Nie rozumieją wyzwań stojących przed Europą, Ukrainą, Niemcami oraz samą SPD.

W liście wytykają państwo partii brak klarownego opowiedzenia się po stronie Ukrainy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12952

Wydanie: 12952

Zamów abonament