Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona sygnalistów w jednostkach samorządu terytorialnego

03 września 2024 | Administracja i samorząd | Anna Partyka Opiela Maria Papis

Trzy miesiące na wdrożenie systemów zgłoszeń wewnętrznych oraz sześć miesięcy na wdrożenie systemów zgłoszeń zewnętrznych – tyle czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków dano podmiotom objętym ustawą o ochronie sygnalistów. Wśród nich są m.in. jednostki samorządu terytorialnego.

1. Jakie obowiązki czekają jednostki samorządu terytorialnego w związku z ustawą o ochronie sygnalistów?

Jednostki samorządu terytorialnego pełnią szczególną, podwójną rolę na podstawie ustawy: są zobowiązane zarówno do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Oznacza to, że w każdej jednostce samorządu terytorialnego będą musiały powstać dwa niezależne od siebie systemy sygnalizowania. Pierwszy z nich, w zakresie zgłoszeń wewnętrznych, będzie służył do zgłaszania naruszeń, do których dochodzi w samej jednostce samorządowej. Natomiast przez drugi, w zakresie zgłoszeń zewnętrznych, możliwe będzie przekazywanie wszelkich informacji dotyczących nieprawidłowości, dla których właściwym organem publicznym w zakresie zgłoszeń zewnętrznych jest właśnie dana jednostka.

2. Na czym polegają obowiązki w zakresie zgłoszeń wewnętrznych?

Ustawa nakłada konkretne obowiązki w zakresie zgłoszeń wewnętrznych na wszystkie podmioty prawne (w tym podmioty publiczne, czyli m.in. jednostki samorządu terytorialnego), na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób. W przypadku podmiotów prawnych będących jednostkami samorządu terytorialnego, obowiązki zostały nałożone na jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych gminy lub powiatu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12966

Wydanie: 12966

Spis treści

Reklama

Zamów abonament