Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To efekt globalnego ocieplenia

21 września 2024 | Plus Minus | Joanna Wibig
Układanie worków z piaskiem w Oławie, 18 września 2024 r.
autor zdjęcia: PAP/Maciej Kulczyński
źródło: Rzeczpospolita
Układanie worków z piaskiem w Oławie, 18 września 2024 r.

Następna powódź może być za 10 lat. Ale równie dobrze za kolejne 20. Najważniejsze to pamiętać, że wciąż zależy to od nas.

To powódź podobna do tej z 1997 roku?

Tegoroczną powódź spowodował podobny układ pogodowy. Do Polski znad Morza Śródziemnego dotarł niż genueński, który zawsze przynosi opady. Ale tak intensywne występują raz na kilkanaście lat. Istotną zmianą jest to, że powódź 27 lat temu przyszła w lipcu. Teraz rozmawiamy we wrześniu, a przyczyną tego przesunięcia jest postępujące ocieplenie.

Opady były jeszcze bardziej intensywne niż 27 lat temu?

Były wyższe niż wtedy. Miejscami sumy dobowe przekroczyły 200 mm. Dwa, trzy dni takiego deszczu są równoznaczne z tragedią.

Skąd różnica w sumie opadów?

Przyczyną jest globalne ocieplenie. Morze Śródziemne jest w tym roku wyjątkowo gorące. A to oznacza dużo więcej pary wodnej w atmosferze. Powietrze było tak wilgotne, że niż genueński niósł ze sobą opady na całej drodze, którą pokonał znad Morza Śródziemnego do Europy Wschodniej. Prognozy były wyjątkowo trafne: około czterech dni wcześniej meteorolodzy przewidzieli sytuację.

Czy Polska mogła się więc przygotować na to, co nadejdzie?

W podstawowym zakresie. Przygotowania radykalnie ogranicza nasza infrastruktura. Tak olbrzymia ilość wody musi przecież gdzieś się zmieścić. Próbujemy znaleźć dla niej miejsce pomiędzy wałami rzecznymi, ale i tam w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12982

Wydanie: 12982

Zamów abonament