Od białych do czerwonych
Życiorys jednego z najbardziej znanych polskich ekonomistów Aleksego Wakara to historia pełna zwrotów akcji. 75 lat temu dawny kontrrewolucjonista, zapewne szukając uwiarygodnienia w oczach komunistów, zaapelował o przekształcenie SGH w uczelnię socjalistyczną. Ale przeszłość się o niego upomniała.
Białogwardzista, ekonomista, w czasie okupacji współorganizator konspiracyjnego szkolnictwa wyższego, po wojnie członek PPR i PZPR. Wytrawny badacz socjalistycznej gospodarki… Przyszły profesor ekonomii przyszedł na świat w nadwołżańskiej Samarze w 1898 r. Ziemiańska rodzina Wakarów w XVIII w. miała majątek w okolicach Mohylewa. Po I rozbiorze Rzeczypospolitej tereny te stały się częścią Imperium Rosyjskiego. W końcu XVIII w. pradziadek Aleksego – także Aleksy – wstąpił do rosyjskiego wojska, robiąc tam oficerską karierę. Jego syn Modest był rosyjskim generałem, przez pewien czas także opiekunem młodego Piotra Czajkowskiego, a wnuk Anatol – ojciec Aleksego – prawnikiem. Pracował m.in. w petersburskim Ministerstwie Sprawiedliwości, a później na prowincji.
Bezpaństwowiec w wolnej Polsce
W 1903 r. rodzina Wakarów trafiła do Królestwa Polskiego. Cztery lata później Anatol został prezesem Prokuratorii Generalnej. Zmarł w 1911 r. Matka Aleksego – Anna – była drugą żona Anatola. Pochodziła z rosyjskiej rodziny Muszkinów. Po śmierci męża rozpoczęła pracę jako felczerka w klinice Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1907 r. Aleksy wstąpił do warszawskiego III Rządowego Gimnazjum Filologicznego. Była to szkoła państwowa z rosyjskim językiem wykładowym. W 1915 r., w obliczu zbliżających się wojsk niemieckich, placówkę ewakuowano do Moskwy. Tam też dotarł Aleksy, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta