Jak ustalić odszkodowanie za grunt wywłaszczony pod drogę?
Na wymiar odszkodowania za wywłaszczone grunty pod drogę publiczną, bezpośredni wpływ ma przeznaczenie nieruchomości, które przy braku planu w ustala się na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, do której zalicza się decyzję o warunkach zabudowy.
W Rzeczpospolitej z 19 listopada 2024 r nr 269 (13030) w dodatku „Administracja i samorząd”, pojawił się artykuł dr Piotra Wancke „Jak ustalić odszkodowanie za grunt wywłaszczony pod drogę. Treść w/w artykułu sprowadza się do tezy, że decyzja o warunkach zabudowy, która nie została „skonsumowana” poprzez wydanie decyzji pozwolenia na budowę, pozostaje bez wpływu na kwestie ustalenia odszkodowania, w przypadku gdy nieruchomość objęta decyzją o warunkach zabudowy została wywłaszczona pod drogę publiczną na podstawie przepisów ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Tym samym autor artykułu marginalizuje znaczenie faktu wydania decyzji o warunkach zabudowy i jej wpływu na wysokość ustalanego odszkodowania za wywłaszczone pod drogę publiczną grunty, i wskazuje na uzależnienie możliwości uwzględnienia wpływu treści takiej decyzji na wysokość odszkodowania, wyłącznie w sytuacji gdy inwestor uzyskał dodatkowo pozwolenie na budowę.
Co mówią przepisy?
Taka konkluzja nie znajduje uzasadnienia w obowiązującym stanie prawnym. Przepisem szczególnym, regulującym kwestie ustalania wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta