Droga recyklingu opakowań zaczyna się od konsumentów
Rynek żywności potrzebuje opakowań bezpiecznych, zapewniających jej najwyższe parametry jakościowe i smakowe, ale też spełniających oczekiwania konsumentów i odpowiadających na globalne trendy w zakresie dbałości o środowisko.
Oczekiwania rynku się zmieniają, nowe regulacje, np. dyrektywa CSRD i rozporządzenie PPWR, podwyższają wymagania dla opakowań, które mają podlegać recyklingowi, mieć niski ślad węglowy, być lekkie, wygodne dla konsumenta i oczywiście zabezpieczać żywność.
Jak w świetle tych oczekiwań wypadają kartony na płynną żywność? O tym rozmawiali uczestnicy debaty „Kartonowe opakowania odpowiedzią na wyzwania środowiska i rynku płynnej żywności”, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej” w ramach cyklu „Walka o klimat”.
Zmniejszyć LCA
Patryk Kaczyński, dyrektor zarządzający firmy SIG Combibloc na rynku polskim, przypomniał, że najlepszym sposobem na ocenę śladu węglowego produktu jest oparcie się na badaniu całego cyklu życia produktu (Life Cycle Assessment, LCA), przeprowadzanego przez niezależne instytuty. Badanie to uwzględnia cały proces od pozyskania surowców poprzez ich przetworzenie, transport i recykling.
– Firmy wykonują badania LCA dla swoich produktów, podobnie jest w przypadku kartonów do płynnej żywności. Widzimy w nich pewną prawidłowość. Ślad węglowy opakowania o pojemności 1 litra w przypadku kartonu do płynnej żywności jest niższy o ok. 30–40 proc. w porównaniu z opakowaniem z plastiku, a wobec opakowania szklanego ta różnica sięga aż ok. 70 proc., jest więc znacząca. Wynika to m.in. z tego, z jakich materiałów składają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta