Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z jak zmiana pracy

07 grudnia 2024 | Plus Minus | Michał Dobrołowicz
autor zdjęcia: golubovy/adobestock
źródło: Rzeczpospolita

Przedstawiciele pokolenia Z są zestresowani, martwią się o swoje zdrowie i deklarują gotowość do częstej zmiany pracy. Tłumaczą to tym, jak szybko przeobraża się świat.

Rodzice narzekają, że ludzie z naszego pokolenia za często zmieniają pracę. Mama mówi, że ciągle szukamy większego work-life balance i ciągle jesteśmy niezadowoleni, podczas gdy oni pracowali wiele lat w jednym miejscu i byli konsekwentni. Mamy wizerunek tych, którzy nie zostają po godzinach, bo popołudniami chcą skupić się egoistycznie na sobie. Takie myślenie nas krzywdzi, bo to nie jest do końca prawda – przekonuje w rozmowie z „Plusem Minusem” 28-letnia Zuzanna, która w Warszawie pracuje w firmie ubezpieczeniowej. – W gruncie rzeczy nam nie chodzi o twardą granicę między pracą a tym, co po pracy. Zależy nam na tym, by praca uzupełniała się z innymi sferami życia – dodaje. – Chcę mieć szefów, którzy nie będą się dziwić, że wybiegam z biura czy urzędu punktualnie o 16.00, żeby zdążyć na 16.45 na siłownię. Jeśli będę ćwiczyć i będę zdrowa, to będę mogła wydajnie pracować. Jeśli spóźnię się na zebranie o 8.30, to może będę spóźnionym, ale bardziej wyspanym pracownikiem, który będzie lepiej pracował. Tak samo jeśli odpocznę na urlopie. Firma będzie miała z tego korzyść. Chcemy, żeby ktoś doceniał to podejście, także finansowo – podkreśla 26-letnia Joanna.

Cytowane bohaterki to przedstawicielki pokolenia Z. Ta generacja została oznaczona zgodnie z alfabetem właśnie tą literą, bo nadeszła po pokoleniu X, do którego należą urodzeni w latach 60. i 70., oraz po generacji Y...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13046

Wydanie: 13046

Zamów abonament