Jak rozliczyć eksport towarów
Sprzedaż towarów do krajów poza Unię Europejską traktowana jest dla celów podatkowych jako eksport. Po spełnieniu warunków określonych w ustawie o VAT przedsiębiorca może do tej dostawy zastosować zerową stawkę podatku.
Podatek od towarów i usług jest jednym z najważniejszych źródeł dochodów budżetowych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z definicją wskazaną w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
∑ dostawcę lub na jego rzecz, lub
∑ nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnychoraz turystycznych statków powietrznych albo innych środków transportu służących do celów prywatnych
– jeżeli wywóz towarów poza terytorium UE jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.
Stawka podatku od zaliczki
Zgodnie z art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, to zerową stawkę podatku w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie sześciu miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza polski obszar celny, wydany przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta